‘İdrar Kaçırma’ Utanılacak Bir Durum Değil, Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır!

HalaycıBaşı

New member
‘İdrar Kaçırma’ Utanılacak Bir Durum Değil, Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır!
Menopoz öncesi dönemde her 3 kadından 1’inde, menopoz sonrası dönemde ise her 2 kadından 1’inde idrar kaçırma gözleniyor. Kadınlarda sık görülen hastalıklardan biri olan idrar kaçırma için hekime başvurma oranları ise çok düşük.
İdrar kaçırmanın kadınların hayat kalitesini düşürürken gündelik hayatlarını da ciddi derecede zora soktuğuna dikkatleri çeken Universal Aksaray (Vatan) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Onur Parlak ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Erdem, hemen her yaşta değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen idrar kaçırmanın ancak 2 yaş altı ve 85 yaş üstünde kabul edilebilir bir durum olduğu ve bunun dışındaki yaş gruplarında idrar kaçırmanın mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu konusunda uyarıda bulundu.
Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Universal Aksaray (Vatan) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Onur Parlak, hastalığın stres ve aciliyet hissi olmak üzere iki tipi olduğuna dikkat çekerken, “Aciliyet hissi olan hastaların yüzde 90 ını ilaç tedavisi ile rahatsızlıklarından kurtulabiliyor. Stres tipli idrar kaçırmalarda ise kalça çevresindeki kasların çalıştırılarak güçlendirilmesi ya da ilaç tedavisi gibi yöntemlerin fayda etmediği durumlarda cerrahi tedavilerin gündeme getiriyoruz” dedi.
“Sabah ameliyat olan hastalar akşam evlerine dönebiliyor”
Kadınların sosyal hayatını ve gündelik yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bu hastalığın tedaviye kısa sürede yanıt verdiğini belirten Universal Aksaray (Vatan) Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Erdem “Öksürürken, hapşırırken ve kahkaha atarken bile şiddetli bir şekilde idrar kaçıran ve ped kullanmak zorunda kalan hastalar yaklaşık 15-20 dakika süren ameliyat ile komplikasyon olmaması durumunda operasyonun gerçekleştiği gün taburcu olup ertesi gün normal hayatına geri dönebiliyor. Ameliyat olan hastalar taburcu olduktan hemen sonra idrar kaçırma problemlerinin ortadan kalktığını ve hayat kalitelerinin yükseldiğini büyük bir mutlulukla ifade ediyorlar” dedi.
Multi-disipliner yaklaşımla hem kadın hastalıkları hem üroloji branşlarının uzmanlığında tedavi edilen idrar kaçırmayı her 3 kadından 1’inin yaşadığına dikkat çeken hekimler tedavi için geç kalmaması konusunda uyarıyor.