Erkeklerde Kısırlık Sorunu

Lale

Member
Erkeklerde Kısırlık Sorunu
Çiftlerin yaklaşık olarak %15’inde kısırlık sorunu vardır. Bu terim çiflerin bir yıldan daha uzun bir sürede korunmasız seks yapmalarına rağmen çocuk sahibi olamamaları anlamına gelmektedir. Bu durumun %50’si erkeklere bağlı kısırlık

Çiftlerin yaklaşık olarak %15’inde kısırlık sorunu vardır. Bu terim çiflerin bir yıldan daha uzun bir sürede korunmasız seks yapmalarına rağmen çocuk sahibi olamamaları anlamına gelmektedir. Bu durumun %50’si erkeklere bağlı kısırlık nedeni ile oluşmaktadır.

Erkeklerde kısırlık genellikle düşük sperm üretimi ve spermlerin hareketsizliği gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kronik sağlık problemleri, hastalıklar, sakatlanmalar da erkeklerde kısırlığa neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Rahatsızlığın en önemli belirtisi çocuk sahibi olamamadır.
Genellikle rahatsızlığın bunun dışında bir belirtisi yoktur. Buna karşın bazı durumlarda kısırlığın nedenine bağlı olarak testis bölgesinde şişme, yüzde ve vücutta hormonsal değişiklikler nedeni ile oluşan kıllar ve cinsel sorunlar yaşanabilir. Kısırlığın nedeni enfeksiyonlara, boşalma problemlerine, tümörlere, spermelere saldıran antikorlara, hormonsal dengesizliklere, kromozom kusurlarına, cinsel ilişki sorunlarına, çölyak rahatsızlığına ve bazı ilaç tedaivlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Rahatsızlık genellikle 35 yaş üstü erkeklerde, sigara ve aşırı alkol içenlerde, uyuşturucu madde kullanan kişilerde, aşırı kilolu kişilerde, testislerinde aşırı ısınma olanlarda, bazı enfeksiyonel rahatsızlıkları olan erkeklerde daha sık gözlemlenir.